Globalturk Capital Otosima Plastik’in Fransız Groupe Plastivaloire’a Satılışına Aracılık Etti

“Türkiye’nin önde gelen plastik enjeksiyon parça üretimi ve boyama şirketlerinden Otosima Plastik, Globalturk Capital kanalıyla Groupe Plastivaloire’a hisselerinin %100’ünü sattı.”
Globalturk Capital, Otosima Plastik’in Groupe Plastivaloire (“PVL”)’a satılışına aracılık etti.2002 yılında kurulan, Türkiye’nin önde gelen ve konusunda uzman plastik enjeksiyon parça üretimi ve boyama şirketlerinden olan Otosima Plastik, Globalturk Capital ile birlikte yürüttüğü başarılı çalışmalar sonucunda Fransız şirketine satıldı. Otomotiv binek ve ticari araçlar için araç içi ve ön uç modüllerinde kullanılan imalat parçaları, kaporta altı parçaları, aydınlatma ve sinyalizasyon alanlarında faaliyet gösteren ve Fransız otomotiv sektörünün en büyük kompleks plastik parça tedarikçilerinden biri olan PVL, iştiraki olan Bourbon Automotive Parts GmbH kanalıyla 8 Temmuz 2015 tarihinde Otosima Plastik’in %100’ünü satın aldı.

PVL, otomotiv dışında elektrik, elektronik, sağlık ve ev aletleri sektörleri için de plastik enjeksiyon kalıp parçaları ve ekipmanları üretmektedir. Fransa’nın Langeais kentinde 1963 yılında kurulan firma Fransa, Almanya, Polonya, İspanya başta olmak üzere Romanya,Tunus, İngiltere, Portekiz ve Slovakya’da 26 farklı üretim tesisine sahip olup 2014 yılında konsolide olarak 420 milyon €’luk satış hacmine ve 39 milyon €’luk EBITDA seviyesine ulaşmıştır.
Otosima’nın pazardaki güçlü uzman konumu, sektörün hızlı büyüyor olması ve Globalturk Capital’ın stratejik ve finansal danışmanlık hizmetlerinin sağladığı katkı, PVL’nin yatırım kararında büyük rol oynadı.
Globalturk Capital Türk Şirketlerinin Yabancı Stratejik Yatırımcılardan ve Özel Sermaye Fonlarından Kaynak Sağlama ve Hisse Satış İşlemlerine Başarıyla Devam Ediyor
Globalturk Capital, 2014 yılında NBK Capital’ın (Özel Sermaye Fonu) Sistem 9 Medya’ya (Türkiye’nin lider digital signage şirketi) yatırımında ve öncesinde 2013 yılında Tempo Çağrı Merkezi’ne Japon Mitsui’yi ortak etmek suretiyle benzer bir büyüme finansmanı sağlamış idi. Globalturk Capital’ın bugüne kadar Türkiye’de ve yurt dışında gerçekleştirdiği çok sayıda şirkete kurumsallaşma, şirket yapılandırma, Özel Sermaye Fonlarından ve yabancı şirketlerden kaynak yaratma, şirket evlilikleri ve şirket satış projelerine destek çalışmaları ile yabancı şirketlerin Türkiye’ye şirketleşme yoluyla girme ve Türk şirketlerinin yurt dışına açılma desteği olmuştur. Globalturk Capital, söz konusu faaliyetlerine hâlihazırda yürüttüğü çok sayıda benzer çalışma ile devam etmektedir.

Barış Öney, “Türkiye’nin ilk 2000 şirketi dışında kalan küçük ve orta ölçekli şirketinin değerli şirketlerden yatırım çekebilmesi için bizler gibi konusunda deneyimli ve uzman kişilerin yönetiminde tüm ev ödevi ve hazırlıklarını en küçük ayrıntıyı atlamayacak şekilde yapmalarının ve bu süreçte verilen müzakere desteğinin önemi gün geçtikçe daha da belirginleşiyor. Sistem 9 ve Tempo gibi Otosima da Globalturk Capital’a güvenmiş ve PVL ile başarılı bir kapanışa yönelik yakın iş birliği içinde çalışmıştır.” ifadelerini kullandı.


Click For English